Strathmore 4

Competitions
Under 11 Div 7, Under 9 Yellow
Seasons
2017
Home

Strathmore Football Club is an Australian rules football club located 7 km north west of Melbourne in the suburb of Strathmore and was founded in 1954 as a junior club.

The senior club was established in 1957.

The club originally played its home games in Pascoe Vale before moving to its current home at Lebanon Reserve in Strathmore.

The club won its seventh A Grade Premiership in 2011 with a win over rivals Oak Park. Strathmore came into the game underdogs after losing the semi final to Oak Park by 37 points. However, Strathmore prevailed; the final scores were Oak Park 11.13 (79) def. by Strathmore 11.15 (81).

VFL/AFL players recruited from Strathmore

  • Glenn Manton – Essendon and Carlton
  • Andrew Horne – South Adelaide Panthers
  • Steven Clark – Essendon, Melbourne and St Kilda
  • Ed Considine – Essendon
  • Mark Eustice – Essendon
  • Daryl Gerlach – Essendon
  • Geoff Gosper – Essendon
  • Russell Muir – Essendon
  • Michael Thomson – Essendon
  • Ian Aitken – Carlton
  • Jeff Chandler – North Melbourne
  • Adam Contessa – Western Bulldogs
  • Lance Picioane – North Melbourne and Hawthorn
  • Scott West – Western Bulldogs
  • Jackson Trengove – Port Adelaide
  • Ryan O’Keefe – Sydney
  • Brian Wilson – Collingwood
  • James Polkinghorne – Brisbane Lions

Fixtures

8:30 am
Under 9 Yellow
Lebanon Res

Strathmore 4 vs Northern Saints 1

9:45 am
Under 11 Div 7
Keilor Park Reserve

Keilor Park 1 vs Strathmore 4

8:30 am
Under 9 Yellow
Lebanon Res

Strathmore 4 vs Keilor Park 1

9:45 am
Under 11 Div 7
Boeing Reserve

Strathmore 4 vs Taylors Lakes 2

8:30 am
Under 9 Yellow
Lebanon Res

Strathmore 4 vs Maribyrnong Park 4

9:45 am
Under 11 Div 7
Boeing Reserve

Strathmore 4 vs Keilor 4

8:30 am
Under 9 Yellow
Lebanon Res

Strathmore 4 vs Burnside Heights 2

9:45 am
Under 11 Div 7
J P Fawkner Reserve

Oak Park 1 vs Strathmore 4

12:00 am
Under 11 Div 7

Strathmore 4 vs BYE

8:30 am
Under 9 Yellow
Walter St Res

Ascot Vale 1 vs Strathmore 4

8:30 am
Under 9 Yellow
Lebanon Res

Strathmore 4 vs St Francis 1

11:00 am
Under 11 Div 7
Willowbrook Reserve

Westmeadows 2 vs Strathmore 4

8:30 am
Under 9 Yellow
McDonald Reserve

Coburg FC 1 vs Strathmore 4

9:45 am
Under 11 Div 7
Nipper Jordan Oval

Essendon Doutta Stars 2 vs Strathmore 4

8:30 am
Under 9 Yellow
J P Fawkner Res

Oak Park 2 vs Strathmore 4

9:45 am
Under 11 Div 7
Boeing Reserve

Strathmore 4 vs Keilor Park 1